Priama demokracia: 1. časť - Zmena politickej moci

Autor: Robert Sidor | 28.1.2012 o 10:13 | (upravené 28.1.2012 o 12:38) Karma článku: 8,72 | Prečítané:  1072x

Tento text je štúdia a ponúka možné riešenia pre zmenu politického a spoločenského systému. Základný problém politickej spoločnosti je moc. Moc kráča ruka v ruke s peniazmi. Štát je v rukách “demokraticky“ zvolenej NRSR, ktorá má moc rozhodovať o osude Slovenska. 150 ľudí rozhoduje o 5 miliónoch. Každý z týchto poslancov má konať v záujme štátu a občanov. Skutočne tak koná? Odpovedzte si sami, no moja odpoveď je nie.  Je potrebné túto koncentrovanú moc 150 ľudí preformovať na každého občana SR. Nie moc vláde, ale moc ľuďom. Všetci tvoríme štát, všetci platíme dane, každý z nás sme živé Slovensko. Namiesto NRSR je potrebné vytvoriť skutočnú radu, no nie politikov, ale odborníkov danej oblasti. Ako môže byť ministrom obrany, človek, ktorý v živote nepracoval v tejto oblasti. Čo môže tento človek tejto oblasti  priniesť? Odpovedzte si sami, no moja odpoveď je nič.

Keďže chceme sformovať skutočnú radu, ktorá bude reprezentovať skutočný národ je potrebné sa na túto otázku pozerať z 2 rovín: geografickej a vekovej. Chceme vytvoriť radu ľudí ktorí budú reprezentovať kompletné Slovensko a nie určitú skupinu ľudí a ich záujmy.

ODBORNÁ RADA SR:


Rada by mohla byť tvorená z 12 kruhov(obdobne zmenené terajšie ministerstvá):
1.Financie ,hospodárstvo a priemysel, 2.Práce sociálnych vecí a rodiny, 3. Zahraničných vecí, 4.Obrana, 5.Vnútorné záležitosti a spravodlivosť, 6. Školstvo, 7.Zdravotníctvo, 8. Kultúra, 9. Pôdohospodárstvo, 10. Životné prostredie, 11. Technológia, veda a výskum, 12. Informatika

Každá z tejto oblasti bude obsahovať 9 ľudí. Tí budú tvoriť kruh(terajšie ministerstvo). Nikto z nich nebude mať vedúcu pozíciu a budú konať jednotne ako celok.

-z geografickej roviny budú v kruhu zastúpení všetci občania: Západ – 3 ľudia, Stred- 3 ľudia, Východ – 3 ľudia

-z vekovej roviny budú v kruhu zastúpené všetky vekové kategórie: 3 ľudia vo veku 23-33r., 3 ľudia vo veku 33-45r., 3 ľudia vo veku 45 – 60r.

 

Príklad kruhu Informatiky

Kruhy budú volené, vždy každé 4 roky. Ich hlavnou prácou a povinnosťou bude predovšetkým zastupovať občanov a počúvať ich návrhy. Od členov kruhu sa bude očakávať odbornosť v danej oblasti, keďže boli do kruhu demokraticky zvolení. Spoločne vo svojom kruhu budú musieť členovia nachádzať riešenia problematiky a navrhovať zákony.

Do kruhov sa môže prihlásiť každý občan, ktorý spĺňa kritériá kruhu(vek, vzdelanie, prax v obore, ...). Výber týchto ľudí bude prebiehať v 2 fázach: Široký a úzky výber.

- Široký výber bude prebiehať predovšetkým najprv na geografickej rovine. Každý občan bude môcť zo svojej geografickej polohy vybrať z prihlásených uchádzačov jedného do každej z 3 vekových kategórií pre daný kruh.  Do úzkeho výberu sa tak dostane 5 ľudí s najväčším počtom hlasov z každej vekovej kategórie.

- V úzkom výbere sa napokon vyberie pre každú geografickú časť jeden zástupca z troch vekových kategórii. Opäť o výbere budú rozhodovať občania podľa svojej geografickej polohy.

Rada bude slúžiť občanom, nachádzať riešenia problematiky a navrhovať zákony.  To bude hlavná práca rady tvorená z kruhov, ktorá by sa po novom mohla premenovať na  ODBORNÚ RADU SR. Navrhované zákony radou bude mať možnosť odsúhlasovať každý občan SR. Ako? Veľmi jednoducho - Online Systémom.


ONLINE SYSTÉM

Nachádzame sa v dobe, ktorá mení svet. Najväčšie a najbohatšie firmy sú firmy z oblasti Informačných technológií. Je to skutočne vek informatiky, preto by sme sa my ako občania mali tak aj správať a prispôsobiť našu vládu aj tejto dobe.

KRUH INFORMATIKY bude vytvárať bezpečnostný online systém pomocou ktorého bude zachovaný vzťah OBČAN – RADA a RADA OBČAN. Bezpečnosť bude na prvom mieste. Ak dokážeme vytvoriť bezpečný systém pre náš internet banking prečo by sme nevedeli vytvoriť rovnaký bezpečný systém aj v tomto prípade?

Online systém bude slúžiť ľuďom v plnom rozsahu:

- nahradí 80% všetkých štátnych úradníkov(ušetria sa náklady na mzdy, budovy, energie, licencie, softvér a iné výdavky).
- ušetrí občanom čas( vybavovanie a behanie po úradoch).
- umožní občanom vložiť nápady a podnety ODBORNEJ RADE, resp. konkrétnym kruhom, či konkrétnym členom kruhu podľa geografickej polohy.
- voľby do ODBORNEJ RADY SR.
- umožní občanom rozhodovať a schvaľovať každý jeden navrhovaný zákon, pretože moc je daná do rúk VŠETKÝCH občanov, nie skupine(150) občanov.PRIEBEH SCHVÁLENIA ZÁKONA


1.    Daný Kruh spoločne vďaka podnetom od občanov, alebo z vlastnej iniciatívy navrhne formu zákona, ktorý môže riešiť istú problematiku. Zákon sa PUBLIKUJE na online systém, kde má prístup každý občan SR v dvoch verziách: zjednodušenej a úplnej.

- Zjednodušená verzia bude napísaná jednoduchým bodovým štýlom( návrh, výdavky, čo sa zákonom dokáže, vyrieši, vízie do budúcnosti ...).

- V úplnej verzii bude zákon predložený v plnej forme aj v rámci odborných výrazov a vedeckej publikácie.

2.    Občan má možnosť preštudovať si zákon v zjednodušenej alebo úplnej verzii a rozhodnúť sa ÁNO alebo NIE. Schválenie zákona bude trvať 7 dní. Na schválenie zákona bude musieť hlasovať minimálne 45% obyvateľov SR. Aby zákon bol schválený musí mať viac ako 51% ÁNO hlasov - zákon sa  tým pádom občanmi SCHVAĽUJE.

3.    Zákon sa po schválení občanmi vracia naspäť do ODBORNEJ RADY, kde musí byť schválený viac ako 7 kruhmi. Po schválení zákona ODBORNOU RADOU sa zákon považuje za ZÁKONODÁRNY.

 

 

V ďalšej časti sa budem zaoberať otázkami a možnými riešeniami využitia priamej demokracie:

- ako efektívne a jednoducho bojovať v priamej demokracii s korupciou

- Právo na základné potreby( základné potraviny, základný transport, základný domov)

- Možné riešenie Rómskej problematiky a nezamestnanosti

- zdravotníctvo a prevencia chorôb

- Vyvážený rozpočet a zisk štátu z jeho činnosti

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?